Posted by Maciek

Wybierasz się zdobywać szczyty? Pamiętaj o sprawdzeniu zdrowia

Alpinizm to wyjątkowa, a przy tym ciężka dyscyplina. Podejmujące się jej osoby mierzą się z trudnymi okolicznościami, co nie pozostaje obojętne dla ich zdrowia. Systematyczne badania są w stanie doprowadzić do szybkiego rozpoznania chorób, na które cierpieć mogą wspinacze wysokogórscy i podjęcia stosownego leczenia.

Wpływ trudnych warunków na zdrowie

Doświadczeni wyczynowcy nierzadko sięgają do zabiegów, które oferuje medycyna estetyczna. W Warszawie da się wybrać różnego rodzaju zabiegi dobrze poprawiające prezencję. Dla alpinistów większe znaczenie mają wszak innego rodzaju kwestie. Ekstremalne okoliczności, przy których uprawiana jest ta aktywność, mają wpływ na kondycję zdrowotną jej zwolenników. Spędzanie czasu na większych wysokościach, zimno i mocny wiatr oddziałują na zdrowie alpinistów. Doktor od pracy płuc i kardiolog (zobacz kardiologów w Warszawie: https://premium-medical.pl/badanie/kardiolog-warszawa/) muszą zostać uwzględnieni w grupie regularnie nawiedzanych przez nich specjalistów.

Badanie spirometryczne możemy wykonać prywatnie np. https://premium-medical.pl/badanie/spirometria-warszawa/

Choroby, na które mogą zapaść wspinacze wysokogórscy

Osobliwość dyscypliny, którą jest wspinaczka wysokogórska, zespaja się z ryzykiem pojawienia się choroby wysokościowej i dolegliwości płucnych. Niekiedy dochodzi też do obrzęku mózgu i płuc. Aktywność na dużym zimnie może być przyczyną do odmrożeń i dysfunkcji krążeniowych. Alpiniści mogą zapaść również na rozmaite choroby skórne, związane z zimnem i przenikliwą wilgotnością powietrza. Wśród nich znajduje się chociażby grzybica, która może zaatakować również warstwy skórne na głowie. W niektórych sytuacjach konieczny może być przeszczep włosów w Warszawie lub innym mieście. Schorzenie to zwiększa bowiem ryzyko ich utraty.

Jakie badania muszą podejmować wspinacze wysokogórscy?

Przychodnie zapewniają dostępność wielu dokładnych testów medycznych, typu chociażby kapilaroskopia w Warszawie. Jednostki praktykujące sporty ekstremalne mogą korzystać z wielu profesjonalnych badań lekarskich. Koniecznym testem medycznym, jaki systematycznie muszą przeprowadzać wspinacze wysokogórscy, jest spirometria. Warszawa i pozostałe miasta w kraju ją posiadają. Umożliwia ona dokonanie analizy funkcji płuc. Zalecane są również badania obrazowe, takie jak badanie termowizyjne, umożliwiające analizę termoregulacji organizmu pacjenta.

Eksplorowanie szczytów to ekscytująca aktywność. Pozwala jednocześnie hartować siłę woli, jak też poznawać ciekawe zakątki świata. Jednak ze względu na specyfikę nagli do niezwykle restrykcyjnego zadbania o zdrowie. Dlatego wspinacze wysokogórscy muszą ponadto systematycznie robić podstawowe badania, jak morfologia krwi i podejmować wizyty z medykiem.