Posted by Maciek

Ciekawe instrumenty, które możesz spotkać w czasie podróży

Każdy region słynie ze swych unikalnych tradycji. Konkretne rejony posiadają również swoje osobliwe rytmy i instrumenty. Wybrane z nich, pomimo drobnych wymiarów, potrafią zapewnić niezwykle ciekawe brzmienia. Omówimy najbardziej unikatowe instrumenty z poszczególnych części globu!

W rytmach Afryki i Azji

Czy miałeś do czynienia kiedykolwiek z określeniem kalimba? Jest to instrument zaliczany do kategorii idiofonów szarpanych, pochodzący z kontynentu afrykańskiego. Jego początek sięga ponad paru tysięcy lat wstecz, za sprawą czego jest on w grupie afrykańskich instrumentów plemiennych. Dawniej grano na nim z reguły utwory rytualne, jednakże dziś idealnie sprawdza się również w pozostałych stylach.
Na pewno bardziej popularna jest harmonijka. Ów instrument, wykorzystywany obecnie w wielu regionach, pochodzi z Chin. Idealnie brzmi w takich nurtach muzycznych jak folk, jazz czy ballady kowbojskie To dobry instrument dla amatorów, ponieważ przyswajanie sobie grania na niej udaje się raczej łatwo.

Brzmienia Ameryki Północnej

Udajmy się następnie na Hawaje. To w tym rejonie stworzono ukulele. Jest to wyposażony w struny instrument szarpany, zbliżonywyglądem do niewielkiej mandoliny. Z reguły wykorzystuje się go do akompaniamentu. Na ukelele da się grać prawie każdy gatunek muzyczny, przy czym jest ono chętnie zalecane do nauki grania dla maluchów.
Z Ameryki Północnej wywodzą się także klawesy. Jest to kubański instrument posiadający postać dwóch, wyciętych z drewna klocków. Służą one do wystukiwania rytmu, zwanego clave. Na takim dokładnie brzmieniu opiera się salsa.

Ciekawostki z kontynentu eropejskiego

Także Europa może pochwalić się nietypowymi instrumentami. Wśród nich występuje między innymi waltornia. Należy do klasy instrumentów dętych z blachy, a składa się z niezbyt szerokiej, wykonanej z metalu rury. Jej początkiem był róg myśliwski, jakiego foniczne cechy doceniono w XVII wieku we Francji. Róg wykorzystuje się najczęściej w muzyce symfonicznej i muzyce solowej.
Katalog ciekawych instrumentów z licznych zakątków świata jest faktycznie znacznie dłuższy. W ten sposób każdy miłośnik muzyki ma sposobność znaleźć interesujące dźwięki.