Posted by Maciek

Wymagania, które musi spełniać kierowca autokaru

Prowadzący autokarów ponoszą odpowiedzialność za zdrowie pasażerów i powinni posiadać odpowiednie wymagania jak i stosować się do przepisów drogowych. Jednym z podstawowych etapów przygotowania kierowcy autokaru do pracy jest przejście niezbędnych testów i uprawnień.

W naszym kraju przewoźnik wycieczek musi zdobyć prawo jazdy kategorii D, jakie uprawnia do prowadzenia pojazdów transportujących przeszło 8 osób. Ażeby uzyskać prawo jazdy, kierowca musi przejść poprzez szereg badań oraz egzaminów. Należałoby zwrócić uwagę na badania medyczne i psychologiczne, jakie są niezbędne do uzyskania upoważnienie dla kierowcy.

Badania psychotechniczne kierowców to główna konieczność, jaka prowadzi do zopiniowanie predyspozycji psychofizycznych kierowcy do prowadzenia autobusu. Badania dla kierowców są czynione poprzez zawodowców w tym kierunku i opierają się na wykonaniu szeregu analiz, jakie oceniają predyspozycje percepcyjne, uwagę, sprawność fizyczną i refleks. Badania psychotechniczne kierowców są niezbędne do uzyskania uprawnień kierowcy i są przeprowadzane okresowo.

Prócz badań psychotechnicznych, kierowcy autokarów mają obowiązek przejść badania lekarskie kat. B lub badania kat. C, zależnie od kategorii uprawnień, jakie mają. Badania te oceniają stan zdrowia kierowcy, w tym stan cielesny, emocjonalny oraz mentalny. Badania medyczne są ważne, bo kierowcy autokarów muszą być w przedniej kondycji ruchowej jak również umysłowej, ażeby móc prawidłowo postąpić w zdarzeniach w trakcie jazdy.

Dlaczego należy przeprowadzać badania dla kierowców? Szczególnie mając na uwadze bezpieczeństwo przewożonych ludzi. Prowadzący autokarów posiadają w pracy wiele godzin kierowania autokaru, nagminnie w męczących warunkach, jak choćby przemęczenie, harmider, opady. Wobec tego ważne jest, ażeby mieli oni właściwe predyspozycje psychofizyczne oraz byli w poprawnym zdrowiu.

W naszym kraju miejscem, jakie może stanowić przykład, że szablonowy zbiór badań, jakie musi odbyć każdy prowadzący to badania na prawo jazdy jest Wrocław. Bez względu na to, czy wykonuje zawód na co dzień jako prowadzący autokaru. Wskazane jest zdawać sobie sprawę, iż badania te są ważne nie tylko dla kierujących, ale także dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.