Posted by Maciek

Wakacje kamperem

Dla większości osób wczasy to okres krótkotrwałego i intensywnego wypoczynku, a jego rozplanowanie stanowi wymóg konieczny do odpowiedniego spożytkowania tego czasu. W rzeczy samej, bez stosownego planu i środków do jego wprowadzenia w życie niełatwo sobie wyobrazić pomyślnie zagospodarowany odpoczynek. A im bardziej odlotowy pomysł, tym lepiej zapamiętamy minione lato.

Być może w takim razie pożądane byłoby przemyśleć, czy nie pojechać na wakacje w niestandardowy sposób. Wyprawa przygotowana przez biuro podróży może być bez wątpienia zajmująca, ale jest też nieco szablonowa. Jeśli nie posiadamy specyficznych obciążeń, możemy pokusić się o ekspedycję autostopem. W jakimś miejscu pośrodku pomiędzy tymi rozwiązaniami plasuje się wyjazd kamperem. Co sprawia, że w takim miejscu? Po pierwsze dopuszcza większą miarę samodzielności i frywolności niż podróż z organizatorem zewnętrznym. Poza tym zapewnia możliwość większej stabilności i pewności niż wycieczka stopem. Musimy liczyć na siebie w wyższym stopniu niż na przyszykowanych wczasach, ale też nie musimy być całkowicie samodzielni jak przy łapaniu „stopa”.

Taki samochód jest oczywiście dość kosztowną lokatą, jeśli chcemy go nabyć. Należałoby to przemyśleć, pod warunkiem, że planujemy wykorzystywać go wielokrotnie i przeważnie w ten sposób oglądać inne miejsca – na dłuższą metę potrafi to być podejście tańsze niż pomieszkiwanie w pokojach gościnnych i podróżowanie z zewnętrznymi przewoźnikami. Jeżeli jednak nie mamy pewności albo po prostu nie posiadamy tak wielkich pieniędzy, auto typu kamper łatwo również wynająć. W każdym razie, mamy dużo opcji, jeśli idzie o format pojazdu a także standard urządzenia. Im więcej rzeczy w środku, tym w wyższym stopniu samodzielni będziemy w drodze. Na pewno na bardziej wypasiony model powinno się się zdecydować, kiedy podróżujemy z potomstwem. Wtedy każde udogodnienie jest bezcenne.

Organizując wyjazd kamperem, nieodzowne jest takie wyznaczenie drogi, by mieć szansę postoju na dobrych parkingach. W jakimś miejscu wypada uzupełnić zapasy wody i oczyścić pojemniki z nieczystościami. Z tej przyczyny nie każdy postój możemy urządzić w szczerym polu. W konsekwencji będziemy wszelako cokolwiek uzależnieni od zdobyczy cywilizacji, ale zresztą – czy da się tego ustrzec się w obecnych latach?

Świat oglądany zza szyby kampera prezentuje się i daje się odczuć odmiennie niż ten widziany z okien wynajętego autobusu. Zweryfikowanie tego dostarczy niewątpliwie niemało fenomenalnych przeżyć i na długo pozostawi niezwykłe wspomnienia.