Posted by Maciek

„Tanatoturystyka”, czyli najciekawsze cmentarze

Temat przemijania od zawsze fascynował człowieka. Z tego powodu troszczono się o godny pochówek, który miał pokazać troskę żyjących, a cmentarze są tego najlepszym oraz dostrzegalnym dowodem. Poniżej krótka lista tych najniezwyklejszych.

Najciekawsze cmentarze w Polsce

W Polsce kremacja nie jest jeszcze często wybierana, nie ma miejsca na w każdym zakątku Polski krematorium. Dlatego jesteśmy w stanie się pochwalić wieloma faktycznie interesującymi cmentarzami z klasycznymi nagrobkami albo katakumbami. Pośród nich w głównej mierze warto wyszczególnić takie jak:

  • Cmentarz główny w Szczecinie z charakterystyczną kaplicą cmentarną,
  • Powązki w Warszawie – działający od XVIII wieku,
  • Cmentarz Stary w Łodzi z ogromną kaplicą,
  • Cmentarz Rakowicki w Krakowie, na którym ma swój grób np. Jan Matejko.
  • Cmentarz Osobowice Wrocław – zobacz informacje tutaj: https://www.styx.pl/zaklad-pogrzebowy-wroclaw-osobowice/

Naturalnie to zaledwie ułamek polskich nekropolii wartych obejrzenia, jeżeli jest się pasjonatem tego tematu, z pewnością z prostotą znajdzie się pełniejszą listę nekropolii – mniej legendarnych, lecz w różnym stopniu klimatycznych w swoim bliskim otoczeniu.

Najpopularniejsze nekropolie na świecie

Jeśli ekshumacja zwłok nie jest Tobie straszna, a organizacja pogrzebu intryguje – bez żadnego ale zapisz sobie informacje na temat kilku interesujących europejskich cmentarzy, o których warto wiedzieć więcej. Pierwsze to Cmentarz Pere-Lachaise w Paryżu, jakiego początek sięga dziewiętnastego stulecia. Znajdują się tam faktycznie liczne eleganckie pomniki. Panuje wspaniała atmosfera nostalgii.

Innym intrygującym miejscem jest Sapanta w Rumunii – innymi słowy tak zwany Wesoły Cmentarz. Możesz tam odszukać cudowne nagrobki w różnorodnych barwach, a skoro zmarli są tam w takim stopniu radośnie przedstawieni, można się wyłącznie domyślać, iż organizacja stypy trwała w tak samo arkadyjskiej atmosferze. Warto jeszcze wspomnieć o tym, iż Piza nie wyłącznie ma własną krzywą wieżę, lecz także przyciągające cmentarzysko, na jakim spoczywają najbardziej zasłużeni pizańczycy. Kiedy tam będziesz, bez żadnego ale zwróć szczególną uwagę na gotycki krużganek, absolutnie unikatowy.