Posted by Maciek

Podróżowanie ze zwiedzaniem

Gdy wybieramy się się na wyprawę lub wakacje, przeważnie planujemy zwiedzanie. Podziwiamy przy tym nie tylko arcydzieła takie jak malowidła, lecz i same budowle. Podoba nam się działalność projektantów i budowlańców.

Pałace

To raczej najbardziej typowe budynki do zwiedzania. Piękne kształty, ładne”wyrafinowane zdobnictwo i estetyczne utensylia. Są zapisem przeszłości, pokazują, jaki smak mieli książęta. Oprócz tego nadal podsuwają pomysły- dziś również niektórzy chcą stawiać dwory.

Kamieniczki

Trochę inny rodzaj budowli, mniej bogaty, lecz w wielu przypadkach jednakowo piękny. Kamienice również były budowane przez bogatych ludzi i mają za zadanie cieszyć oko. Przestronne lokale, ozdoby z przodu – tu też jest na co popatrzeć. Oprócz tego kamienice są nadal wykorzystywane, cały czas jest możliwość w nich zamieszkać i sprawić sobie apartament w stylu retro.

Domy na wsiach

Inaczej: domy chłopów, wiejskie chaty. One również mają swoich fanów, chociaż są toporne i nieładne. Jednak sztuka ludowa również jest estetyczna. Dowodem są chociażby wyjątkowe chaty w Zalipiu. No i utensylia domowe – ręcznie tkane ręczniki czy haftowane obrazki. A przecież moda na folk wraca, dlatego taki skansen może podsuwać isnpiracje, gdy chodzi o urządzenie nowoczesnego domu.