Posted by Maciek

Góry – któż ich nie kocha?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu jest organizowanie wycieczek. Bardzo często wybierane są góry – można dzięki temu odetchnąć świeżym, zdrowym powietrzem, odpocząć od zgiełku miejskiego oraz zwiedzić przepiękne miejsca (w Polsce i za granicą). Należy mimo wszystko zadbać o odpowiedni ekwipunek. Sprawdź, co trzeba zabrać na wycieczkę w góry, by móc w pełni cieszyć się rekreacją!

Podstawowy ekwipunek na każdą wycieczkę w góry

Trzeba mieć odpowiednio dużo miejsca na przenoszenie całego ekwipunku. Dlatego właśnie plecak jest podstawowym elementem wyposażenia podczas podróży w góry. Należy zadbać o wybór odpowiednio wytrzymałego, pojemnego i wygodnego modelu. Bardzo często można spędzić z nim nawet długie godziny na szlaku górskim – jego jakość ma ogromne znaczenie.

Kolejną kwestią jest odpowiedni ubiór. Kurtka przeciwdeszczowa, wytrzymałe spodnie, solidne buty oraz ewentualne nakrycie głowy – to najważniejsze elementy podczas podróży po szlaku. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc warto się odpowiednio ubrać. Dodatkowo ubiór musi zapewniać ochronę przed temperaturą, ale nie należy zabierać zbyt dużo ubrań – mogą po prostu przeszkadzać podczas rekreacji.

Jedzenie i picie to natomiast oczywistość. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej ilości zapasów, szczególnie przy dłuższej podróży. W jesienne i zimowe dni warto zaopatrzyć się w dobrej jakości termos.

Dodatkowe elementy wyposażenia, które okażą się przydatne

Głównie na długie trasy lub te, które są rzadko wybierane przez turystów, warto zabrać takie elementy, jak kompas, GPS lub mapę. Te narzędzia pozwolą łatwiej zorientować się w terenie i znaleźć drogę, kiedy szlak został zagubiony. Dobrym wyborem będzie także zabranie latarki lub innego źródła światła. Przejście szlaku może zająć sporo czasu – kiedy zrobi się ciemno, taki element wyposażenia jest niezbędny.

Warto również zadbać o ekwipunek do rozpalania ogniska. Może być on przydatny, jednak nie musi. Dzięki temu podgrzejesz także jedzenie czy też ugotujesz wodę. Wystarczy zabrać zapałki lub krzesiwo w wodoodpornym pojemniku.

Na górskiej wyprawie przydatny będzie również zestaw podstawowych narzędzi, takich jak scyzoryk lub nóż oraz ewentualnie solidna taśma klejąca. Te elementy można wykorzystać w wielu zastosowaniach. Podczas rekreacji w górach także okażą się niezbędne.

Na co zwrócić uwagę wysyłając w góry dziecko zobacz w Sportowy wyjazd w góry.