Posted by Maciek

Gondolą przez miasto nie tylko w Wenecji

Hasło „miasto na wodzie” wielu osobom podpowiada Wenecję. Niemniej jednak na kontynencie europejskim jest więcej takich miejsc – podobnie zachwycających, choć mniej sławnych. Mimo iż większość podróżnych nawiedza słynne italiańskie miasto, może dobrze powędrować do innego, o tak samo malowniczym położeniu? Poznać nieco kultury i historii ciekawych rejonów kontynentu.

W przeszłości budowanie miast w pobliżu wody było częstą tendencją. Rwąca rzeka była znakomitym zabezpieczeniem przed najeźdźcami. Swoją drogą z upływem czasu i postępem handlu stała się wygodnym szlakiem. Jednym z takich miejsc jest Brugia. Mnogość kanałów w przeszłości służyła do przewożenia surowców. Dzisiaj poruszają się nimi przeważnie podróżujący, którzy oglądają historyczne miasto z łódek.

Nie każdy wie, że tolerancyjny Amsterdam wznosi się na ponad stu kanałach, wobec tego również zasługuje na tytuł wodnego miasta. Bogaty w XVII-wieczne zabytki ujmuje dodatkowo licznymi dróżkami rowerowymi i przytulnymi kawiarniami. Stanowi znaczący ośrodek kulturalny i akademicki, ale również handlowy. Podobnie jak Sztokholm, choć ów umiejscowiony jest na 14 wyspach. Miasto niewątpliwie zachwyci amatorów czynnego wykorzystywania czasu oraz pasjonatów sztuki. Jest tutaj bowiem mnóstwo muzeów do odwiedzenia .

Mnóstwo wielbicieli Francji wizytuje ją przeważnie zważywszy na Paryż. Tymczasem i ów kraj posiada przepiękne miasto osadzone na wodzie. Tym ciekawsze, że umiejscowione w pobliżu Alp. Annecy fascynuje cudnymi zabytkami i arkadami, jakie można ujrzeć podczas spaceru. Udając się w stronę wybrzeża warte zobaczenia jest Port Grimaud. Zrealizowane w minionym stuleciu z koncepcji francuskiego architekta, który postanowił stworzyć „francuską Wenecję”.

Tworzone przez wieki w okolicy wody miasta przyciągają urokiem i historią. Położone w rozmaitych zakątkach Europy oferują dodatkowo urzekające pejzaże natury. Mimo, że legendarna Wenecja jest niewątpliwie wyjątkowa, dobrze nie śpieszyć za tłumem i powędrować do nowych miejsc, w jakich niezastąpionym składnikiem panoramy są kanały i łódki.