Posted by Maciek

Jak podróżować nie wychodząc z domu?

Dawniej, by posmakować egzotycznych smaków trzeba było wyjeżdżać na dalekie wyprawy. Kuchnia śródziemnomorska, chińska, czy gruzińskie przysmaki były do kupienia jedynie dla tychże, którzy nie boją się wyruszać wręcz w bardzo dalekie zakątki świata.

Obecnie bardzo się to odmieniło i dalekich potraw jesteśmy w stanie skosztować właściwie za rogiem. Największa propozycja naturalnie dostępna jest w wielkich miastach. Które smaki jesteśmy w stanie napotkać najczęściej? A które z nich są mniej znane?

Chyba najczęściej spotykaną w naszym kraju kuchnią – jest kuchnia włoska. Pizza właściwie dla wszystkich jest daniem tak popularnym, już zupełnie nie traktowanym jako cudzoziemskie danie. Bardzo podobnie jest z kuchnią turecką, nikogo nie dziwi wszechobecność budek z kebabem. Jednakże kuchnia grecka, chociaż dobrze wszystkim znana – nie zawsze jest już tak łatwo dostępna.

Potrawy kuchni chińskiej to także dania, jakich dostępność w Polsce już mało kogo zadziwia. Inaczej jest natomiast z kuchnią japońską. Pomimo tego, że w Polsce w restauracjach możemy już odnaleźć bez problemu ramen, to nadal nie wydaje się tak bardzo popularny. To brat polskiego rosołu, z tym że w licznymi rozmaitymi składnikami. W zależności od rodzaju, odnajdziemy w nim jadalne wodorosty, jajka, czy wieprzowinę. Natomiast w Japonii wydaje się być jednym z najbardziej znanych posiłków.

Ciekawymi posiłkami odznacza się także sztuka kulinarna gruzińska. Najpopularniejszymi potrawami są: chaczapuri – czyli pszenny placek z rożnego rodzaju składnikami i chinkali – czyli małe pierogi w specyficznym kształcie, z uzupełnieniem rosołu wewnątrz.

Bardzo smaczna jest także tajska kuchnia. Jej najczęściej spotykanymi składnikami są curry, krewetki, ostre papryczki, liście kolendry. Niesamowite są także zupy kuchni tajskiej, jakich wybór jest wyjątkowo szeroki.

Również w Polsce mamy co niemiara przeróżnych potraw specyficznych dla konkretnych regionów, jakich wskazane jest skosztować! To niesłychane, jak dzięki różnym potrawom możemy „zwiedzać świat”, nawet nie ruszając się z kraju!